If you are still having problems viewing this message, please click here for additional help.

If you do not wish to receive this email, unsubscribe here. To ensure you continue to receive, add enews@akc.org to your address book.
Share:    Facebook   Twitter    |    Forward This Email to a Friend
Photos from Events through June 26, 2011
Gazette Digital Edition
Call Name: 
Daisy
Breed: 
Welsh Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr.
Bred by: 
Judith Averis
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Raymond D. Bay
Show: 
Great Western Terrier Association of Southern California
Date: 
June 25, 2011
Sire: 
Ch. Saredon The Terminator
Dam: 
Saredon Show Business
Handled by: 
RC Carusi & Shari Boyd Carusi
Assisted by: Catherine Pikul
 
 
divider
America's Number One Flat-Coated Retriever*
Call Name: 
Merlin
Breed: 
Flat-Coated Retriever
Owned by: 
Bruce Flanagan & Betsy O'Donnell
Bred by: 
Sandra Reusing & Deborah Edwards
Award: 
Sporting Group First
Judge: 
Mrs. Lee Canalizo
Show: 
Mid-Hudson Kennel Association
Date: 
June 25, 2011
Sire: 
Ch. Hihill I Got It Goin'
Dam: 
Ch. Beacon's Shadow Keeper RN
*System/Date: 
CC Breed System, 5/11
Handled by: 
Stacy Snyder-Work
 
 
divider
#1 Lhasa Apso* - #11 Non-Sporting Dog**
Multiple Group Winner - 29 BIS, 23 Runner-up BIS in Australia
Call Name: 
James
Breed: 
Lhasa Apso
Owned by: 
Susan S. Giles & Mary D. Vaden
Bred by: 
Susan S. Giles
Award: 
Non-Sporting Group First
Judge: 
Ms. Sue S. Woodle
Show: 
Charlottsville-Albermarle Kennel Club
Date: 
June 5, 2011
Sire: 
Am Ch. Ta Sen Victory Peyote
Dam: 
Ta Sen Baywatch Ms Money Penny
*System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 5/11
**System/Date: 
CC System, 5/11
Handled by: 
Susan S. Giles
 
 
divider
Thank you to all the judges during the ID-MT-OR Circuits
48 Bests in Show - 207 Group 1st's - Top 10 All Breed* - #1 Whippet**
Call Name: 
Chanel
Breed: 
Whippet
Owned by: 
Carey Lawrence & Lori Lawrence
Bred by: 
Lori Lawrence & Carey Lawrence & Dianne Bowen-AKC Breeders of Merit
Award: 
Best in Show & Back-to-Back Group Firsts
Judges: 
Mrs. Anne T. Fleming (BIS) & Mr. Bart Miller & Ms. Debbie K. Petersen
Show: 
Clackamas Kennel Club (1&2)
Date: 
June 25-26, 2011
Sire: 
Ch. Sunbeam Rembrandt of Endeavor ROM
Dam: 
Ch. Starline's Dream Date ROM
*System/Date: 
CC All Breed System, 5/11
**System/Date: 
CC Breed & All Breed System, 5/11
Handled by: 
Lori Wilson
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
American & Brazilian Multiple Best in Show Winner
A Top Twenty Terrier*
Call Name: 
Tanner
Breed: 
Smooth Fox Terrier
Owned by: 
Victor Malzoni Jr. & Phil and Amy Booth
Bred by: 
Madison Weeks & Hubert Thomas & Stacy Turner & Amy Booth
Award: 
Best in Show
Judge: 
Mr. Kenneth D. Falconi
Show: 
Echo Hills Kennel Club
Date: 
June 18, 2011
Sire: 
Ch. Broxden's Dress For Success
Dam: 
Ch. Foxjar Starstruck Kemosabe Broxden
*System/Date: 
CC System, 5/11
Handled by: 
Phil & Amy Booth
 
 
divider
Multiple Group Placements
Bronze Grand Champion
Call Name: 
Major
Breed: 
Havanese
Owned by: 
Kay Richardson & Barbara Johannes & Michele Johannes
Bred by: 
Barbara Johannes & Michele Johannes
Award: 
Toy Group Second
Judge: 
Mr. Randy E. Garren
Show: 
Scott County Kennel Club
Date: 
May 14, 2011
Sire: 
Intl. Am/Can Ch. Starkette Pride of Wincroft ROMX
Dam: 
Ch. Wincroft's Knick O'Time Bryce Creek
Handled by: 
Rodney Vance
 
 
divider
America's Number One 15" Beagle*
Multiple All Breed Best in Show Winner
Call Name: 
Sage
Breed: 
15" Beagle
Owned by: 
Torie Steele & Edmund J. Dzuik
Bred by: 
L. Osmotherly
Award: 
Back-to-Back Hound Group First
Judges: 
Mr. Douglas A. Johnson & Ms. Nikki Riggsbee
Show: 
Vacationland Dog Club & York County Kennel Club of Maine
Date: 
May 21-22, 2011
Sire: 
Clarion Clipper Ship
Dam: 
Langrigg Seek the Stars
*System/Date: 
CC Breed System, 5/11
Handled by: 
Mr. Bobby Fisher
 
 
divider
America's Only Gold-Level Grand Champion Cairn
Thank you to Judges Wilson and McDermott!
Call Name: 
Bat
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Tammy Erickson & Marly Lucier
Bred by: 
Marly Lucier
Award: 
Best in National Specialty Show & Terrier Group Third
Judges: 
Mrs. Karen C. Wilson & Mr. Kenneth McDermott
Show: 
CTCA Roving National Specialty in conjunction with the Great Western Terrier Association
Date: 
June 26, 2011
Sire: 
Ch. Paragon's Well Chosen
Dam: 
Ch. Maverston Dutch Treat
*System/Date: 
All Systems
Handled by: 
Geoff Dawson
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
#5 Old English Sheepdog*
Always Owner-Handled
Call Name: 
Mikey
Breed: 
Old English Sheepdog
Owned by: 
Julia Hewitt & Marnie Harris
Bred by: 
Marnie Harris
Award: 
Herding Group First
Judge: 
Ms. Carolyn A. Herbel
Show: 
Blennerhasset Kennel Club
Date: 
May 22, 2011
Sire: 
Ch. Masquerade Megabucks RN
Dam: 
Ch. Masquerade Moccasin
*System/Date: 
CC All Breed System, 5/11
Handled by: 
Julia Hewitt
 
divider
Call Name: 
Riley
Breed: 
Cairn Terrier
Owned by: 
Bill Rothe & Gay Rothe
Bred by: 
Ann F. Kerr
Award: 
Back-to-Back Terrier Group Thirds
Judges: 
Mrs. Roberta L. Campbell & Mrs. Helen Lee James
Show: 
Asheville Kennel Club (1 & 2)
Date: 
June 11-12, 2011
Sire: 
Ch. Cairnbrae Keeper's Son McDuff
Dam: 
Cairnbrae's Pirate's Booty
Handled by: 
Tracy Szaras
 
 
divider
Firing on All Cylinders...Cam gets More Group Placements!
We Thank Judges Anselm and Dean for these Great Wins.
Call Name: 
Cam
Breed: 
Brittany
Owned by: 
Chris Robinson & Leslie Robinson
Bred by: 
Louise Brown & Herbert Harrison & Donna Harrison-
AKC Breeders of Merit
Award: 
Sporting Group Third & Sporting Group Fourth
Judges: 
Dr. Klaus Anselm (G3) & Mr. Everett Dean (G4)
Show: 
Acadiana Kennel Club (1 & 2)
Date: 
June 11-12, 2011
Sire: 
Ch. Dualan Marsport Supercharger
Dam: 
Ch. Zax Chilcote Dixieland Big Oak
Handled by: 
David Harper
 
 
divider
Best in Show
Call Name: 
Nahmee
Breed: 
Keeshond
Owned by: 
Bonnie M. Hammond Brown
Bred by: 
Markwright Keeshonden
Award: 
Best in Show
Judges: 
Mrs. Peggy J. Haas (BIS) & Ms. Terri Lyddon (G1)
Show: 
Hawkeye Kennel Club
Date: 
June 26, 2011
Sire: 
Ch. Markwright's Gone With the Wind
Dam: 
Ch. Markwright's While You Were Out
* Pending KCA Confirmation
Handled by: 
Charlie Zimmerman & Sandra Zimmerman
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Multiple Best in Show Winner
#1 Kerry Blue Terrier All Breed* - A Top 20 Terrier**
Call Name: 
Danny
Breed: 
Kerry Blue Terrier
Owned by: 
Lois Croley & Charlene Dwyer
Bred by: 
Lou Perry Cunningham & Heather Hunter
Award: 
Terrier Group Second
Judge: 
Mr. Charles E. Trotter
Show: 
Central Wyoming Kennel Club
Date: 
May 28, 2011
Sire: 
Ch. Fralin's Public Defender
Dam: 
Tontine's Goodbye Girl
*System/Date: 
CC All Breed System, 5/11
**System/Date: 
CC System, 5/11
Handled by: 
 
 
divider
Multiple Best In Show Winner - One of Canada's Top Show Dogs
US National Weekend - 2X Select Dog!
Call Name: 
Gatsby
Breed: 
Giant Schnauzer
Owned by: 
Sylvia Hammarstrom
Bred by: 
Sylvia Hammarstrom
Award: 
Award of Merit
Judge: 
Mrs. Polly Smith
Show: 
Westminster Kennel Club
Date: 
February 15, 2011
Sire: 
Am/Int Ch. Skansen's American President
Dam: 
Skansen's Destiny
Handled by: 
Janine A. Starink
 
 
divider
Multiple Group Winning/Placing Grizzle Norfolk!
Call Name: 
Token
Breed: 
Norfolk Terrier
Owned by: 
Soni Jager
Bred by: 
Ed Dum & Ann Dum
Award: 
Terrier Group First
Judge: 
Mrs. Gay Dunlap
Show: 
Clackamas Kennel Club
Date: 
June 26, 2011
Sire: 
BISS Ch. Arroyo's Tater Tot
Dam: 
Ch. Arroyo's Devil Or Angel
Handled by: 
Soni Jager
 
 
divider
Southland Weimaraner Club Top Winning Show Dog*, Weimaraner Competition 2010
Thank You to Handlers Pam & Tammy and Breeders Dean & Felicia
Call Name: 
Leila
Breed: 
Weimaraner
Owned by: 
Brad Rosenberg & Jo Ann Rosenberg
Bred by: 
Dean Langwiser & Felicia R. Langwiser
Award: 
Best of Breed
Judge: 
Mr. Gary L. Anderson
Show: 
Mt. Palomar Kennel Club
Date: 
May 22, 2011
Sire: 
Ch. Top Hat's Big Wave Surfer
Dam: 
Ch. Schattenberg's L.A. Woman
*Special Club Recognition
Handled by: 
Tammy Miyagawa
 
 
Click Here to see Your Dog in this spot
Digital AKC Gazette

Look for these articles, and many more, in the digital edition of the June
AKC GAZETTE!


Finding the Food Foe
Identifying food allergies

A Helping Paw
Bullies drove him to the brink of despair. A Basenji pulled him back.

Winging It
Canine competitors soared at the largest AKC National Agility Championship ever.

Flight of the Nomads
It took a global effort, 1,000 e-mails, and a determined soldier to save seven members of an ancient Afghan breed.
divider
AKC Breeder of Merit
For more information about the AKC Breeder of Merit program visit akc.org/breederofmerit.
divider
Photography/Design Credits
Ch. Saredon It Had To Be You
GCh. Ta Sen Bond James Bond
GCh. Waybroke Broxden Turning Tanner
GCh. Wincrofts Freedom Fighter
GCh. Surfcity It Had To Be You
InFocusByMiguel (P)
*Main Photo Only
GCh. Langrigg Star of the Stage
Ethan & Co. (D)
315-762-3585
Names containing a (P) after them denote photographers and those with a (D) after them denote designers.
sponsor large spot
Click here for Breed of Merit
For information on listing your dog in the Weekly Winners Gallerysm download this form,
or contact us at winshot@akc.org or 212-696-8259. | Privacy Statement
Like the American Kennel Club on
Follow AKC Dog Lovers on
Subscribe to the American Kennel Club on YouTube Icon
© 2011 American Kennel Club
8051 Arco Corporate Drive, Suite 100 Raleigh, NC 27617-3390

By subscribing to, accessing and/or viewing the AKC Weekly Winners Gallery, you acknowledge and agree that you may only display the content of the AKC Weekly Winners Gallery for your own personal use (i.e., noncommercial use) and that you will not copy, reproduce, modify, create derivative works of, sell, lease or distribute the AKC Weekly Winners Gallery, in whole or in part, without the express written permission of AKC.